ASU: wyciąg z awokado i soi

994007_583438935061314_98305916_n-620x350

Naturalny wyciąg roślinny, wytwarzany z oleju sojowego i oleju z awo­kado jest stosowany w leczeniu artretyzmu we Francji od wczesnych lat 90. W literaturze naukowej środek ten jest nazywany ASU od swo­jej nazwy angielskiej – Avocado Soybean Unsaponifiables.

Został on tak dokładnie przebadany i tak szeroko zaakceptowany, że państwowy program ubezpieczeń we Francji (uważany za jeden z naj­lepszych na świecie) od wiciu lat częściowo lub w całości refunduje koszty stosowania ASU. Francja od wielu lat wyprzedza Stany Zjedno­czone w postępach leczenia zwyrodnieniowej choroby stawów – we Francji chondroitynę stosowano w leczeniu choroby na długo przed jej wprowadzeniem do obrotu na rynku amerykańskim. Znaczną część ba­dali dotyczących chondroityny oraz prawie wszystkie skupiające się na ASU rozpoczęto na uczelniach francuskich.

Suplement ten znacznie się różni od glukozaininy i chondroityny, ale również od wszystkich innych środków stosowanych w leczeniu artretyzmu – jest to mieszanina wielu substancji roślinnych, a nie jeden związek lub cząsteczka. Jest też czym innym niż olej z awo­kado, drogi dodatek do sałatek. To również nie olej sojowy, stoso­wany często w kuchniach na całym świecie. Wytwarza się go z niewiel­kich frakcji olejów z awokado i soi oraz przygotowuje w stosunku: jedna część z awokado do dwóch części z soi. Proces wytwarzania ASU jest niezwykle skomplikowany. Surowe, świeże owoce awoka­do oraz ziarna soi są czyszczone, przecierane i podlegają serii ko­lejnych zabiegów, mających na celu uzyskanie odpowiedniej ilości oleju bez niszczenia w nim aktywnych składników1. Nie jest to łat­we. Uzyskany olej jest rafinowany. Każdy krok produkcji ASU pod­lega rygorystycznej kontroli. Szczegóły dotyczące tej produkcji zo­stały opatentowane i są ściśle chronione, jednak na pierwszy rzut oka widać, że wytworzenie tego suplementu musi być drogie i cza­sochłonne.

Do wytworzenia ASU potrzeba bardzo dużo surowych składników – awokado i soi. Tylko niewielka część przetartych owoców i ziaren nadaje się do produkcji oleju, a tylko z niewielkiej frakcji oleju można uzyskać ASU. Pojedynczy owoc awokado lub garść ziaren soi zawiera tak niewiele ASU, że nie da się zjeść tyle, by przyjąć skuteczną dawkę leczniczą tego suplementu. Istnieje jeszcze jeden czynnik ograniczają­cy: w awokado i soi ASU występuje we włóknach roślinnych, przez co jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym człowieka jest znacznie utrudnione. Nawet gdyby udało się zjeść ogromne ilości awokado i soi, organizm nie przyswoiłby ASU w wystarczającej dawce.

W nazwie ASU litery A i S pochodzą od awokado i soi, co jest oczy­wiste, ale co właściwie oznacza to U. Pochodzi ono od angielskiego unsaponifiable, czyli w języku chemicznym oznacza związek niepodlc- gający zmydlaniu. Znaczy to tyle, że ta część oleju sojowego lub z awo­kado nie może zostać zmydlona i utwardzona przez dodanie ługu.

Ze względu na to, że ASU jest mieszaniną wielu różnych związków roślinnych, do tej pory nie udało się ustalić, który z nich jest w tej mie­szance najważniejszy. Na podstawie badań poszczególnych składni­ków ASU wysunięto hipotezę, że najistotniejszą grupą związków

w ASU są fitosterole, czyli naturalne substancje tłuszczowe odnajdy­wane we wszystkich roślinach. ASU czasem jest nazywane ASP. czyli fitoslerolami awokado i soi (z ang. Avocado and Soybean rhytasurols) Zawiera ono również tokoferole, grupę związków, w skład której wchodzą różne postacie witaminy E, jednak tego rodzaju substancje prawdopodobnie odgrywają w tym suplemencie mniejszą rolę. Inne, również bardzo złożone związki zawarte w awokado mogą też być nie­zwykle ważnymi składnikami ASU. Badania mające na celu wyjaśnie­nie działania poszczególnych składników ASU są prowadzone bardzo intensywnie, więc dokładniejsze informacje na ten temat powinny być znane w ciągu kilku najbliższych lat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s